W sobotnie popołudnie, 16 listopada 2024 roku, w sali widowisko - sportowej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sicienku odbył się Przegląd Ludowych Zespołów Śpiewaczych w ramach obchodów Jubileuszu 15-lecia powstania Zespołu Wokalnego Wrzos oraz 25-lecia działalności artystycznej Przemysława Kozłowskiego.
Pani Magdalena Stężewska, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Sicienku, w niezwykle serdeczny sposób przywitała wszystkich uczestników przeglądu oraz zaproszonych gości. W tym wyjątkowym dniu byli z nami:
- Starosta Powiatu Bydgoskiego Piotr Kozłowski,
- Radna Powiatu Bydgoskiego Anna Cetnarowska,
- Przewodniczący Rady Gminy Mariusz Stężewski,
- Radni i Sołtysi z Gminy Sicienko: Violetta Badziągowska, Marta Borowicz, Jolanta Jagielska, Emilia Kalinowska, Agnieszka Kozłowska, Malwina Mosińska, Beata Wiśniewska – Zygiel, Danuta Trelińska, Arkadiusz Szczepaniak,
- Dyrektorzy placówek oświatowych: Justyna Nowakowska Dyrektor SP w Sicienku oraz Szymon Lewalski Dyrektor SP w Wojnowie,
- przedstawiciele Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie w osobie Dyrektora oddziału w Przysieku Marka Nowackiego oraz Kierownik Biura Powiatowego ODR w Minikowie Teresa Krebs,
- Kierownik Biura Programów Międzynarodowych UMK w Toruniu Ewa Derkowska – Rybicka
- Prezes Grupy Plama`s Hanna Zawadzka – Pleszyńska,
- przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania Trzy Doliny Leszka Kuziaka,
- reprezentantki Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń w gminie Sicienko
- lokalni artyści i poeci
W pierwszej kolejności na scenie świętowaliśmy Jubileusz 25 – lecia pracy artystycznej Przemysława Kozłowskiego, mieszkańca naszej gminy. Artysta w barwny sposób przestawił historię swojego życia oraz pasję, która towarzyszy mu niezmienianie od lat. Przemek swoją przygodę ze sztuką rozpoczął we wczesnej młodości, początkowo koncentrując się na malarstwie, z czasem rozwijając również umiejętności rzeźbiarskie. Jubilat jest prawdziwym ambasadorem kultury, który przez swoją pracę i zaangażowanie pokazuje jak ważna jest sztuka w życiu codziennym. Jego osiągnięcia stanowią dowód na to że pasja, talent i ciężka praca mogą prowadzić do realizacji nawet najbardziej ambitnych marzeń. Jedne z ważniejszych wyróżnień dla Pana Przemka to:
- I miejsce w plebiscycie na „Osobowość roku 2018 woj. kujawsko- pomorskiego” w kategorii kultura.
- Odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną w 2019 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego.
- Wyróżnienie w kategorii Promocja Województwa za tworzenie wyjątkowych dzieł z zapałek, w tym największej szopki bożonarodzeniowej, która trafiła do Watykanu otrzymane 14 czerwca 2022 roku w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu podczas gali Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Medal przyznany 6 grudnia 2023 roku przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego za szczególne zasługi dla kultury.
- Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za promowanie województwa kujawsko-pomorskiego w filmie „W drodze do Santiago de Compostela” w 2024 roku.
- W październiku 2024 roku wygrał plebiscyt na Osobowość Internetową w konkursie "Człowiek bez barier 2024".
Na scenie nie zabrakło podziękowań, które Przemek skierował do swojej żony Magdaleny oraz mamy Barbary za ich nieustającą wyrozumiałość i wsparcie w jego twórczych działaniach. Artysta z dumą opowiadał o współpracy z lokalnymi, powiatowymi i wojewódzkimi władzami, a także z Centrum Kultury i Biblioteki w Sicienku.
Następnie, w blasku reflektorów, zaprezentowano artystyczne osiągnięcia Zespołu Wokalnego Wrzos oraz którego 15-lecie działalności mieliśmy zaszczyt świętować. Zespół „Wrzos” powstał w roku 2009 z inicjatywy Stowarzyszenia Gminnej Rady Kobiet w Sicienku. Założycielem i kierownikom zespołu była Pani Czesława Pinkowska, muzykami Pani Wacława Kocemba i Piotr Henke. Obecnie opiekunem zespołu jest Pani Wiesława Krupa – Maćkowiak, kierownikiem muzycznym jest Pan Michał Stropa.
Zespół brał udział w festiwalach, zajmował czołowe miejsca:
- I miejsce w Powiatowym Festiwalu Piosenki Ludowej i Twórczości Ludowej w Sicienku (2010 r.)
- I miejsce i Grand Prix w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Ludowej i Twórczości Ludowej w Karolewie (2012 r.)
- I miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Romantycznej w Zbicznie (2013 r.)
- III miejsce w Trzecim Kujawskim Festynie Piosenki Ludowej w Inowrocławiu (2013 r.)
- I miejsce w XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Myśliwskiej w Tucholi (2013 r.)
- II miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Romantycznej w Zbicznie (2014 r.)
- III miejsce w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotyczniej w Mroczy (2014 r.)
- III miejsce w Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie (2021 r.)
- I miejsce za wykonanie pieśni patriotycznej "Ułani, ułani" w Szczecinie (2021 r.)
Zespół nagrał 2 płyty (pierwszą z kolędami, drugą z piosenkami ludowymi, patriotycznymi i biesiadnymi)
Słowa uznania i głębokiej wdzięczności popłynęły również do Pani Czesławy Pinkowskiej, założycielki i długoletniej opiekunki zespołu Wrzos, która postanowiła zakończyć wieloletnią współpracę z zespołem.
Na scenie mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć również byłych i obecnych członków oraz kierowników zespołu: Wiesławę Krupę-Maćkowiak, Michała Stropę, Lidię Belińską, Mariolę Białek, Helenę Czub, Wiesławę Głowińską, Grażynę Janicką, Bożenę Koralewską, Renatę Kucharko, Łucję Kujawską, Wiolettę Kolberg, Danutę Lubiszewską, Marię Modrakowską, Iwonę Migdalską, Zofię Nowakowską, Czesławę Pinkowską, Anitę Paliwodę, Władysławę Radzik, Annę Szczepanowska, Katarzynę Sokołowską, Antoniego Stefaniaka, Urszulę Waszczyk, Lenę Rubaszewską oraz Ninę Salamon- Franczuk, Joannę Kalkę, Piotra Henke, Darię Rogalińską, Annę Cetnarowską, Małgorzatę Bruzde, Mariannę Przybysz, Krystynę Ritter - Lewicką, Marię Weyne, Elżbietę Jasik i Jolantę Kozioł.
Gorące podziękowania zostały przesłane również do osób które nie mogły uczestniczyć w tym wydarzeniu a od wielu lat byli związani z zespołem: Wacława Kocemba, Jerzy Jurlewicz, Jerzy Paterski, Urszula Mazur, Halina Wieczorek, Bogusława Żerdzińska.
Zespół wystąpił w nowych strojach, które zostały podarowane przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę oraz Wójta Gminy Sicienko Piotra Chudzyńskiego. Stroje krajeńskie zachwycały pięknymi, ludowymi motywami. Kolorowe wzory, hafty i starannie dobrane tkaniny przyciągały wzrok.
Zarówna Zespół Wrzos, jak i Przemysław Kozłowski, zostali nagrodzeni licznymi gratulacjami od zebranych gości. Wójt Gminy Sicienko składając im listy gratulacyjne, wyraził głęboką wdzięczność, podkreślając ich znaczący wkład w szerzenie kultury oraz promocję gminy.
Na scenie serdeczne gratulacje złożyli również:
- Pan Piotr Kozłowski Starosta Powiatu Bydgoskiego, który życzył wszelkiej pomyślności, dalszych sukcesów osobistych i estradowych, a także niesłabnącej satysfakcji wypływającej z działalności artystycznej,
- Mariusz Stężewski Przewodniczący Rady Gminy,
- Ewa Derkowska–Rybicka Kierownik Biura Programów Międzynarodowych UMK w Toruniu,
- Marek Nowacki Dyrektor Kujawsko - Pomorskiego Doradztwa Rolniczego oddziału w Przysieku, przekazując na ręce uczestników voucher na warsztaty kulinarne,
- regionalistka Krystyna Lewicka-Ritter
- przedstawiciele sołectw oraz Kół Gospodyń Wiejskich
Wydarzeniu towarzyszył również Przegląd Ludowych Zespołów Śpiewaczych, w którym zachwycili nas barwnymi występami:
- Zespół Biesiadny Złoty Wiek ze Złotników Kujawskich. Zespół powstał w kwietniu 2015 roku z inicjatywy pani Marii Groblewskiej, która objęła funkcję koordynatora tej grupy. Na początku zespół liczył 12 seniorów. W ciągu minionych 9 lat zespół brał udział w różnych uroczystościach: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dożynki, Jubileusze oraz w różnych przeglądach np. w Rojewie, Ciechocinku, Obrowie, Nieszawce, Inowrocławiu, Nakle, Brzozie i Bydgoszczy. Członkowie zespołu Złoty Wiek uczestniczą w imprezach, sam też organizuje rajdy rowerowe po terenie gminy i powiatu. Od 2023 roku są Stowarzyszeniem i w swoich szeregach mają 18 osób. Nie występują dla medali tylko dla urozmaicenia wolnego czasu i własnej satysfakcji.
- Zespół Regionalny Łochowianie z Białych Błot. Zespół powstał 1982 roku z inicjatywy pani Bożeny Kühn – popularyzatorki kultury, sztuki ludowej, obrzędowości oraz zwyczajów ludowych Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Zespół uświetnia uroczystości o randze wojewódzkiej i ogólnopolskiej, a także o charakterze lokalnym zdobywając liczne nagrody. W roku 2022 ukazało się wydawnictwo „Łochowanie – 40lecie”
- Zespół Nadwiślanie – Zespół został założony w 2011 roku w Czarży. Założycielką jest Bożena Trzcińska, a instruktorką muzyczną Katarzyna Witkowska. Repertuar dostosują do okoliczności wydarzenia. Są to pieśni ludowe, patriotyczne, kościelne i biesiadne. Biorą udział w licznych festiwalach i przeglądach. Posiadają wiele wyróżnień od władz gminy, powiatu i województwa: Puchar Starosty Golubsko – Dobrzyńskiego, Medal Starosty Bydgoskiego za zasługi dla powiatu, Puchar Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy, Puchar Prezydenta Inowrocławia za zajęcie I miejsca na II Kujawskim Festiwali Piśnie Ludowych.
- Zespół Harmonia - Zespół powstał w styczniu 2014 roku przy Domie Kultury w Górsku. Brał udział w licznych przeglądach i koncertach. Był wielokrotnie nagradzany m.in. w Golubiu – Dobrzyniu, Ciechocinku i Inowrocławiu. Harmonia kultywuje tradycje ludowe Ziemi Kujawskiej, Dobrzyńskiej i Chełmińskiej. W 2022 zespół dzięki dofinansowaniu Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego wydał pierwszą płytę. Harmonia uświetniła swoim występem spotkanie bożonarodzeniowe Marszała Województwa Kujawsko -Pomorskiego. Dwukrotnie występował na dożynkach wojewódzkich w 2021 i 2024 roku. Zespół otrzymał medal za zasługi Powiatu Toruńskiego. Kierownikiem muzycznym zespołu jest pan Michał Stropa.
- Zespół Nakielanki z Nakła nad Notecią. Zespół powstał w 2004 roku. jest Jadwiga Ciemka. Są grupą aktywnych seniorów, mimo trudności związanych z wiekiem, nie rezygnują z podejmowania wyzwań. Spotykają się by ćwiczyć znane utwory oraz odkrywać nowe melodie. Następnie wykonują je na rzecz społeczności lokalnej. Są to różne miejsca takie jak: Dom Pomocy Społecznej, szpitale dla przewlekle chorych, w szkołach, przedszkolach i kościołach. Spotykają się również z innymi zespołami śpiewających seniorów nie tylko z gminy Nakło. Stają się godnie reprezentować małą ojczyznę.
Wszystkie uczestniczące w Przeglądzie zespoły otrzymały od organizatorów okolicznościowe dyplomy oraz upominki w postaci płaskorzeźby przygotowanej przez zaprzyjaźnionego artystę pana Andrzeja Brzóskę.
Na scenie mieliśmy przyjemność gościć regionalistów, którzy przybliżyli nam różnorodność regionów związanych z zespołami ludowymi:
- Andrzeja Skupniewicza – mieszkańca Chełmna, jednego z twórców Kapeli Chełmińskiej. Odtwarza tradycyjne melodie i utwory z terenu Ziemi Chełmińskiej. Stypendysta Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Pan Andrzej przedstawił temat ziemi chełmińskiej,
- Krystę Mielczarską – regionalistę, mieszkankę Włocławka. Od wielu lat związaną z Zespołem Pieśni i Tańca Kujawy. Pracuje w Centrum Kultury Browar „B” – prowadzi Izbę Tradycji Kujaw. Pani Krystyna zaprezentowała Kujawy.
- Tomasza Pasiekę – Dyrektora Muzeum Ziemi Krajeńskiej, specjalistę z zakresu kultury Krajny.
Wyrazem podziękowania dla Jubilatów był przepuszczane torty okolicznościowe.
Wydarzenie zakończyła radosna integracja, wzbogacona wspaniałą muzyką. To dzięki staraniom pana Aleksandra Peszki koordynatora z NIKiDW mieliśmy okazję bawić się przy muzyce ludowej z Kapelą Chełmińską, Kapelą spod Kowala, Zespołem Pieśni i Tańca Krajna oraz „n obrotów”. Serdeczna i wesoła atmosfera towarzyszyła także warsztatom tanecznym, a wspólna potańcówka sprawiła, że to fantastyczne święto muzyki i folkloru na długo pozostanie w pamięci uczestników.
To niezwykłe spotkanie, pełne radości, muzyki i śpiewu, było możliwe dzięki sponsorom i patronatom wspierającym to wyjątkowe wydarzenie. Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do:
- Urzędu Gminy w Sicienku,
- Powiatu Bydgoskiego,
- Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi,
- Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotra Całbeckiego,
- Wojewody Kujawsko – Pomorskiego Michała Sztybla,
- Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie,
- Grupy Producentów Owoców GALSTER,
- Firmy Drobex,
- Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sicienku,
- Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Sicienko
Więcej informacji o Przemysławie Kozłowskim dostępne są na stronach:
- GCKiB w Sicienku Przemysław Kozłowski: https://gck-sicienko.pl/strona-271-przemyslaw_kozlowski.html
- Świat Zapałek Przemysława Kozłowskiego (FB): https://www.facebook.com/profile.php?id=100063532901856&locale=pl_PL
Więcej informacji o Zespole Wrzos dostępne są na stronach:
- GCKiB w Sicienku - Zespół Wrzos: https://gck-sicienko.pl/strona-268-zespol_wokalny_wrzos.html
- Zespół Woklany Wrzos (FB): https://www.facebook.com/profile.php?id=61554138902452